Recliners
-
Clarington PC4840525 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Why choose between classic comfort and modern design? This recliner welcomes day-to-day relaxation in style. Its dimensional, menswear-inspired upholstery brings a designer touch to the easygoing silhouette. Grab your latest read or settle in to stream your favorite show—this recliner is an ideal supporting character for your living room hangs.
$399.95
$679.95
Save $280.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Clarington |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Greystone |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• One-pull reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Gentle rocking motion |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Weight | 99.01 lb(s) / 44.91 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Weight | 103 lb(s) / 46.72 kg |
| Volume | 23.89 cu. ft. / 0.68 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052935417 |
-
$2,499.95
Save $1,040.00
$1,459.95
Altari 87214S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)If style is the question, then this sleeper sectional is the answer. Sporting clean lines and sleek track + More
-
$4,209.95
Save $1,760.00
$2,449.95
ModMax II 65906S16 5 pc Power Reclining Sectional with Chaise
(Sectionals - Power Recline)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$2,729.95
Save $1,140.00
$1,589.95
Acklen Place 93605S4 3 pc Power Reclining Sectional Sofa with Chaise
(Sofas - Power Recline)Enjoy the endless adaptability of this power reclining sectional with chaise. Whether you’re hosting guests, + More
-
$1,549.95
Save $650.00
$899.95
Observation PC2140596 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)There's no need to sacrifice looks for comfort—this power reclining loveseat with console serves up both, + More
-
If style is the question, then this chair and ottoman set is the answer. Sporting clean lines and sleek track + More
-
If style is the question, then this ottoman is the answer. Its decidedly contemporary profile is enhanced + More
-
Position yourself at the center of comfort and conversation. Perfect for open living spaces, this accent + More
-
$1,479.95
Save $610.00
$869.95
Wynnlow EW0440W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)This entertainment center with fireplace insert is sure to win your heart with its daring designer take on + More
-
Why choose between classic comfort and modern design? This oversized accent ottoman welcomes day-to-day + More
-
$2,499.95
Save $1,040.00
$1,459.95
Clarington PC48405S1 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Why choose between classic comfort and modern design? This sectional with chaise welcomes day-to-day + More
-
$2,499.95
Save $1,040.00
$1,459.95
Clarington PC48405S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Why choose between classic comfort and modern design? This sectional with chaise welcomes day-to-day + More
-
$2,259.95
Save $940.00
$1,319.95
Clarington PC48405S3 3 pc Sectional with Double Chaise
(Sectionals - Stationary)Why choose between classic comfort and modern design? This sectional with double chaise welcomes day-to-day + More
-
$2,999.95
Save $1,250.00
$1,749.95
Clarington PC48405S5 3 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Why choose between classic comfort and modern design? This sleeper sectional with chaise welcomes day-to-day + More
-
$2,999.95
Save $1,250.00
$1,749.95
Clarington PC48405S6 3 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Why choose between classic comfort and modern design? This sleeper sectional with chaise welcomes day-to-day + More
-
$2,759.95
Save $1,150.00
$1,609.95
Clarington PC48405S7 3 pc Sleeper Sectional with Double Chaise
(Sleepers - Sectionals)Why choose between classic comfort and modern design? This sleeper sectional with double chaise welcomes + More
